چگونه فن سانتریفیوژ را بشناسیم؟

چگونه فن سانتریفیوژ را بشناسیم؟

امروزه انواع مختلف هواکش تقریباً در همه جا به کار می‌روند، هم در کاربردهای صنعتی و هم تجاری که برای جابجایی و کنترل مواد، سیستم‌های تهویه، در دیگ‌های بخار، جمع‌آوری گردوغبار و سیستم‌های خنک‌کننده. نوع فن به کار رفته در این هواکش‌ها می‌تواند تأثیر هنگفتی در سودمندی و بهره‌وری کارگاهی باشد که در هواکش آن نصب شده است. وجود هواکش‌ها اهمیت زیادی دارد، به‌طوری‌که آن‌ها با جزئیاتیبالاتر از حد نیاز طراحی می‌شوند تا بتوانند از عملکرد کمتر از حد انتظار و معمول و ایجاد مشکلاتی که
باعث افزایش هزینه‌های عملیاتی و کاهش قابلیت اطمینان می‌شوند، جلوگیری کنند. حال در این قسمت،
مطالبی را در مورد فن سانتریفیوژ و موارد مربوط به آن خواهیم گفت.

 

فن سانتریفیوژ فوروارد

فن سانتریفیوژ را یک مهندس نظامی روسی به نام الکساندر سابلوکوف در سال ۱۸۳۲ اختراع کرد و از این تاریخ به بعد در صنایع سبک به‌طور گسترده‌ای استفاده شد. در فن سانتریفیوژ یک پروانه در حال چرخش به کار رفته است که هوا را در دو جهت به حرکت درمی‌آورد، ابتدا به‌صورت محوری و به‌طرف بیرون و سپس به‌صورت مماس و به دور از لبه‌های پره‌ها. معمولاً فن سانتریفیوژ یکی از ۶ مورد انواع مختلف چرخ را دارد که هوا را به داخل ورودی قاب خود می‌کشد و سپس آن را از میان چرخ به جلو می‌راند و با زاویه ۹۰ درجه از میان واحد تخلیه به بیرون می‌راند. فن سانتریفیوژ می‌تواند در زمانی که هوا از توپی پروانه به سمت بیرون و به‌سوی لبه‌های پره جابجا می‌شود، فشار نسبتاً بالایی را ایجاد کند. دستگاه فن سانتریفیوژ در بیشتر وقت‌ها در محیط‌هایی به کار
می‌رود که میزان فشار و ذرات ریز زیادی در آن وجود داشته باشد. چرخ مهم‌ترین قطعه چرخ است و نحوه عملکردش با طراحی آن مشخص می‌شود. گاهی اوقات، فن سانتریفیوژ با نام‌هایی مانند فن قفس سنجابی و دمنده نیز خوانده می‌شود، زیرا این نوع فن ازنظر ظاهری به چرخ همستر شباهت دارد. انرژی جنبشی که پره‌های در حال چرخش فن سانتریفیوژ ایجاد می‌کنند برای افزایش فشار جریان هوا به کار می‌رود که این نیز برای غلبه بر مقاومت دمپرها، کانال و سایر قطعات استفاده می‌شود.

فن سانتریفیوژ بکوارد

شش نوع طراحی چرخ در این دستگاه‌ها وجود دارند که در وضعیت‌های مختلف استفاده می‌شوند: چرخ‌های دمنده با پره‌های رادیال پوشیده شده برای جابجایی حجم زیادی از هوا در فشار بالا و در سیستم‌های تخلیه (blow-off) دارای سیستم لوله‌کشی یا کانال‌کشی گسترده به کار می‌روند. انواع فن سانتریفیوژ دارای پره‌های رادیال باز که چرخ‌های دمنده Back Plate دارند، برای حمل‌ونقل مواد و الیاف پودری یا دانه‌ای به کار می‌روند. برای جابجایی مواد دانه‌ای یک طراحی جایگزین هم وجود دارد و آن هم چرخ پدال باز (Open Paddle) است که back plate ندارد. در طرح چرخ‌های متمایل به عقب، صفحه‌های مسطحی به اطراف صفحه و با پیکربندی مشابه یک ایرفویل یا بال‌های هواپیما وصل شده‌اند. این نوع تجهیزات برای تهویه معمولی در سیستم‌های
HVAC و نیز جمع‌آوری گردوغبار استفاده می‌شود.

هواکش گریز از مرکز یا هواکش سانتریفیوژ

چرخ‌های چندضلعی منحنی به جلو برای حمل‌ونقل حجم زیادی از هوا در فشار کم و نیز در واحدهای HVAC که در سرعت‌های پایین عمل می‌کنند، استفاده می‌شوند.

پیکربندی نهایی چرخ‌ها، چرخ دمنده رادیال منحنی به عقب است که با تغییراتی در چرخ پره رادیال باز ایجاد شده است اما عملکردش نیز بسیار بهبود یافته است. از این مدل می‌توان برای حمل مواد دانه‌ای استفاده کرد.

فن‌های سانتریفیوژ دو نوع دارند. این دستگاه را می‌توان یا به‌صورت درون‌خطی (inline) در سیستم کانال یا به‌عنوان روشی دیگر بر روی دیوار نصب کرد. گاهی اوقات تشخیص فن سانتریفیوژ از فن آکسیال کار مشکلی است، اما قیمت این دو دستگاه بسیار با هم متفاوت است.

فن سانتریفیوژ را می‌توانید در تمام محیط‌های صنعتی که مواد یا ذرات باید در آن‌ها جابجا شوند،پیدا کنید. نوع فن سانتریفیوژ که بدان نیاز دارید، با توجه به کاری که قرار است انجام دهد، مشخص می‌شود.

 

منبع: طاها فن

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.