کلمه کلیدی خود را وارد کنید

پمپ ورتیکال

در پمپ ورتیکال
نام سرمایه گذار:
-
تاریخ ارسال:
February 29, 2020
موقعیت:
-
مقدار:
-
طراح:
ماشین سازان
درباره پرژوه

پمپ عمودی

یکی از رایج ترین پمپ های مورد استفاده در کاربری هایی چون پمپ حوضچه مکش یا در انتقال یا گردش مایع از مخزن یا حوضچه مکش می باشند، نشان می دهند. این پمپ دارای طراحی  تک مرحله ای بوده و اغلب به عنوان یک واحد دوتایی نصب می شود. در قسمت بالایی پمپ نیز از یک یاتاقان محوری استفاده شده و یا واحد های کوچکتر به صورت اتصال مستقیم نسبت به یکدیگر قرار می گیرند. تخلیه ی پمپ از طریق لوله ی کالمن عمودی (واقع در مرکز ) قرار می گیرد. پمپ ستونی عمودی در واقع، یک پمپ با مکش انتهایی از نوع تک مرحله ای است که به صورت عمودی قرارگرفته و لوله ی کالمن بلندی نیز که شفت و لوله ی تخلیه  را در برگرفته، بدان افزوده شده است. برای آن که پروانه دارای NPSH کافی و عمق استغراق (شناوری) مناسبی باشد در سطح زیر مایع قرار داده می شود.

 پمپ عمودی به همراه خرد کننده می تواند دارای پروانه باطراحی  باز (معمولابرای پمپ های حوضچه مکش با اندازه ی کوچکتر)، پروانه بسته و یانوع غیر انسدادی (برای فاضلاب و سایر مایعات حاوی مواد جامد بزرگ) باشد. تولید کنندگان مختلفی نیز هستند که پمپ های حوضچه از نوع  ستون عمودی  را به همراه خرد کننده ارائه می دهند. ورودی قسمت مکش واقع بر روی محفظه، به علت عدم وجود لوله کشی، معمولاوسیع تر بوده و برای جلوگیری از ورود جامدات بزرگ به درون پمپ، اغلب توسط یک صافی پوشانده می شود. برخی تولید کنندگان نیز آداپتوری به محفظه اضافه می کنندکه به پمپ امکان می دهد به جای غوطه وری در مخزن، در کنار آن قرار گیرد. در این حالت، لوله ی مکش از مخزن تا آداپتور ورودی را شامل می شود.

به این نوع پیکربندی اغلب گودال خشک گفته می شود. این پمپ مانند یک پمپ حوضچه ، دارای مزایایی مثل ارزانی ،سادگی ساختار و تعمیرات آسان(جداسازی قطعات پمپ برای انجام تعمییرات به راحتی قابل انجام است) می باشد. از آن جایی که این پمپ برگرفته از نوع طراحی افقی بوده و معمولا برای جریان هایی کمتر از 3000 گالن بر دقیقه درنظر گرفته شده است، محفظه معمولا از نوع تک حلزونی می باشد. این امر،یکی از نقاط ضعف این طراحی (در پیکربندی پایه) می باشد، چون پمپ به جز یک یاتاقان بوشی در بالای پروانه، هیچ یاتاقان شعاعی دیگری ندارد. از آنجایی که ساختار تک حلزونی موجب تولید بارهای شعاعی می شود،


یاتاقان بوشی پمپ های بزرگ غالبا از یک سمت دچار سایش می گردد. چون بار شعاعی تمایل دارد پروانه را در یک جهت تحت فشار قرار می دهد. روان کاری یاتاقان  بوشی(ذکر شده در پاراگراف قبلی) یکی دیگر از نقاط ضعف  این نوع پمپ به شمار می رود.معمولا یاتاقان های بوشی دیگری نیز وجود دارند که نقش تکیه گاه (ساپورت) را برای محوری ایفا نموده و در فواصل3 فوت بر ثانیه از یکدیگر قرار می گیرند(این نوع پمپ معمولا به طولی در حدود 20فوت بر ثانیه محدود می شود). گزینه های مختلفی برای روان کاری این یاتاقان های بوشی وجود دارد. در یک نوع طراحی،مایع پمپ شونده امکان می یابد برای روان کاری یاتاقان ها وارد کالمن شفت شود.

استفاده از این شیوه در صورتی که مایع حاوی مواد خورنده یا ساینده باشد، گزینه خوبی نیست، گرچه در صورت تمیز و غیر خوردنده بودن مایع ،این راه حل قابل قبول به نظر می رسد. همچنین، برای به حداقل رساندن سایش فرساینده، می توان شافت را در محل یاتاقان بوشی سخت کاری نمود. در روش دیگری، توسط لوله ی رو به پایینی که به بیرون کالمن شافت می رود ، یاتاقان ها می توانند به صورت  خارجی توسط آب، نفت یا گریس روان کاری شوند. اگر چه این روش یاتاقان را از مایع پمپ شونده جدا می کند، ولی به میزان آب یا ضایعات روغنی حوضچه می افزاید.

با وجود کاستی های مطرح شده در بالا، این طراحی پمپ به دلیل هزینه ی نسبتا پایین و سادگی تعمییر و پمپ نگهداری بسیاری مورد توجه است. در ضمن، عدم نیاز به نشت بند در این طراحی، از دیگر مزایای شاخص آن به شمار می آید. لوله ی مربوط به ستون شفت معمولا دارای حفره های بازی است که روبه حوضچه قرار می گیرند، به طوری که تجمع فشار در لوله  رخ نداده و در عوض به حوضچه تخلیه شود. معمولا در قسمت بالایی لوله کالمن برای جلوگیری از نشت بخار به بیرون از یک نشت بند حلقوی لبه دار یا پکینگ استفاده می شود.

این نوع پمپ در جنس های آهنی، برنزی و آلیاژهای سخت تر ( برای کاربردهایی که با مایعات خورنده سروکار دارد) موجود است. سازندگان مختلف نیز انواع کوچکتر این نوع پمپ را با ویژگی هایی چون داشتن پیکربندیCantilevered(با حذف یاتاقانی که در مایع پمپ شونده قرار دارد) و همچنین، عدم نیاز به نشت بند(پمپاژ بدون آب بند) ارائه می دهند. این پمپ های کوچک(پمپ ستونی شناور) از مواد غیر فلزی مانند CPVC پلی پروپیلن و  PVDF ساخته شده و در صنایع آبکاری و نیمه هدی بسیار رایج هستند.

برگرفته از کتاب راهنمای علمی و کاربردی پمپ